Úspěšné zvládnutí pracovního pohovoru –záludné otázky

download (3)

Pohovor není pro většinu z nás příjemnou záležitostí,  převládá nervozita a napětí, jaké záludné otázky nás čekají. Nervozitu lze částěčně překonat, pokud se připravíte na otázky, jenž mohou na pohovoru  padnout. Jaké jsou nejčastější otázky na pohovorech ?

 Vaše tři nejsilnější a tři nejslabší stránky?

Co se týká otázky ohledně vašich předností – snažte se vždy zmínit něco, co má návaznost k dané pozici. Hlásíte-li se na například na pozici učitelky, zmiňte se o trpělivosti, komunikačních schopnostech a o tom, že dokážete řešit věci v klidu a máte kladný vztah k dětem. Dejte si pozor  na otázky typu „jaké jsou vaše největší slabiny?“ Nezapomeňte vždy uvést buďto vlastnosti, které se dají pochopit jako přednosti (např. jste upovídání = jste vlastně komunikativní typ) a nebo nemají návaznost na danou práci (např. aktivně již několik let neřídím, i když mám řidičský průkaz – používejte jen u zaměstnání, kde po vás řidičský průkaz nechtějí a nebo uveďte, že jste trémista).

Čeho by jste v životě chtěli dosáhnout?

Pokud je to jen trochu možné, buďte u této otázky konkrétní. Uveďte, čeho přesně chcete dosáhnout a do kdy. Většina uchazečů o zaměstnání totiž zmíní otřepané, klasické,  „chci mít stabilní zaměstnání.“ Tak buďte jiní a zaujměte.Udejte např., že máte rádi cizí jazyky a do dvou let si chcete udělat zkoušku FCE/CAE a nebo že ve svém volnu navštěvujete kurzy účetnictví či komunikačních schopností. Snažte se odlišit. Musíte si být vědomi, že se na danou pozici mohou hlásit desítky uchazečů a je třeba, aby jste na pohovoru zaujali. Proto buďte konkrétní a především zdravě sebevědomí.

Důvod odchodu z předchozího zaměstnání?

V případě, že důvodem odchodu z vaší minulé práce byl milenecký poměr s vaším kolegou nebo dokonce šéfem, potom neříjete pravdu. Není třeba udávat ani důvody „nebyl jsem příliš pracovitý“ a nebo „většinou jsem přišel pozdě do práce“ . Místo toho se raději usmějte a uveďte, že firma bohužel přecenila lokální nárůst poptávky po své současné produkci a najal další pracovníky. Když poté o půl roku později zjistila, že bude třeba propouštět, propustila nově přijaté, méně zkušené zaměstnance (pokud jste vy ten nový) a nebo naopak (jste-li zkušený zaměstnanec firmy) propustila některé zaměstnance zkušenější, protože jsou pro firmu dražší a firma zahájila období drastického snižování nákladů.

Jaký požadujete nástupní plat?

Jedná se o klasickou záludnou otázku se kterou se dnes setkáte na většině pracovních pohovorů. Buďte na ni připraveni a nestřílejte do boku. Je dobré si prohlédnout  oficiální statistiky, kde se dozvíte, jaký je průměrný plat pro vámi hledanou pozici. Své platové očekávání pak přizpůsobte tomu, jaké máte zkušenosti, schopnosti aj. Pokud se bojíte, aby vaše platové očekávání nebylo příliš vysoké, jděte na to od lesa. Řekněte si o nižší plat na první 3 měsíce, kdy by probíhala vaše zkušební doba – zaučování, pak ale nezapomeňte dodat, že po zkušební době byste chtěl např. 10 % nárůst platu.

 

Zdroj: nazkusenou.cz

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.