Úspěšné zvládnutí pracovního pohovoru – jak se správně obléknout

download (4)

Předchozí článek byl zaměřen na záludné/často pokládané otázky u pohovorů. Dnešní článek bude zaměřen na správně zvolený oděv na pohovor.

V případě, že přijdeme na pohovor ve správně zvoleném oblečení, dáváme tím zaměstnavatelům najevo, že o danou pozici máme zájem, přestože se může jednat o společnost,jenž formální oblečení přímo nevyžaduje např.manuální práce nebo místo, kde zaměstnanec obléká firemní uniformu. První dojem si o člověku děláme během několika vteřin a bohužel toho špatného se  velmi těžko zbavujeme.   Pracovní pohovor v mnoha ohledech připomíná první rande, na kterém nám  záleží, ale přitom to nechceme  dát najevo. Snažíme se vypadat co nejlépe, a zároveň nenuceně a uvolněně. Pravidlem je cítit se sami sebou, a pokud to zrovna není v obleku, lze  zvolit i košili a hezký svetr.

První dojem

V oblékání tápete a nevíte si rady,nevěště hlavu. Pěkně se obléknout a slušně se chovat neumí ani někteří čelní představitelé naší země,  i přestože mají podstatně větší rozpočet než kdokoliv z nás a tým poradců. Mezi nejčastější  prohřešky patří již tolik diskutované igelitky, batoh na zádech, zděděný a s tím i špatně padnoucí oblek, často špinavá obuv, pozdní příchod, neustálé sledování mobilu nebo  překvapivě smrkání.

Ladislav Špaček radí následující:

„Zvolíme střízlivé, decentní a solidní oblečení a doplňky, nezapomeneme ani na hygienu a pečlivou úpravu vlasů. Zkrátka a dobře – budeme dokonale upraveni, včetně rukou, manikúry, účesu.Líčení zvolíme nenápadné a jemné, nikoli jako do nočního podniku. Neopomeneme pečlivou hygienu, muži použijí deodorant, ženy radějilehčí parfém.“

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1124997157-etiketa/204522161300010-prijimaci-pohovor/?tema=detail

Ženy

Na formální setkání, mezi které pracovní pohovory patří, ženy mohou zvolit kalhotový kostýmek či sukni s halenkou. Měly by dbát na to, aby měly  učesané vlasy, zakrytá ramena a za všech okolností si oblékly nebarevné punčochy. Boty by měly být zvoleny  spíše tmavší, s uzavřenou špičkou a vyhnout se příliš vysokému  podpatku. Make-up je dobré volit spíše decentní –  podtrhne krásu ženy, zároveň nebude působit příliš vulgárně.

Muži

Muži by měli volit dobře padnoucí oblek popřípadě formální kalhoty s košilí, sakem nebo kvalitním svetrem. Kravata není nutná, ale rozhodně by muži neměli zapomínat na čistou společenskou obuv a vysoké ponožky – obojí  v tmavší barvě, než je oblek. Především přijít čistí, voňaví, a upravení.

Přehled dress codů 

White Tie je dress code pro ty nejformálnější události (večer v opeře, večeře s královnou nebo předávání Oscarů). Pro tyto příležitosti se nosí ty nejdražší róby, které se nechávají šít na míru popřípadě se půjčují. Ženy volí dlouhou večerní róbu a rukavice, které však nejsou povinné, muži spoléhají na frak, bílou košili, bílou vestu a bílého motýlka

Black Tie je dresscode určený pro formálnější události.

  • Formal – muži nosí smoking; ženy koktejlové či večerní šaty, nejlépe v černé barvě. Černá barva je vždy sázkou na jistotu.
  • Black Tie Optional/Black Tie Invited – formální událost již s větší volností výběru oblečení, muži nosí smokingy nebo černé obleky s motýlky; ženy koktejlové, dlouhé či večerní šaty.
  • Creative Black Tie/Black Tie Festive – prostor pro trendy znázornění formálního oblečeni, muži mohou obléci modernější provedení smokingu; možná černá košile bez motýlka; černý oblek s motýlkem či barevný motýlek a barevný smokingový pás. Žena volí dlouhé nebo krátké večerní šaty, smokingové kalhoty, top s volnými zády a vysoké podpatky či koktejlové šaty.

Informal/Semi-Formal – oba výrazy znamenají samé, pozor nezaměňujte s casual.

  • After Five – není nutný smoking ani dlouhé večerní šaty . Pro tyto události je vhodný tmavý oblek pro muže a koktejlové šaty či  kratší šaty pro ženy.
  • Business Formal – slušné oblečení do kanceláře, ženy vybírají z kvalitních kostýmků nebo konzervativních šatů, které nemají být příliš přiléhavé, muži nosí tmavé obleky.

Cocktail Attire  – pro tuto příležitost je vhodné obléknout tmavé obleky v případě muže a krátké, elegantní šaty či kalhoty a luxusní halenky pro ženy.

Festive Attire – sváteční události, vhodné vybírat oblečení podle nálady a příležitosti. Muži volí barevné košile, ženy sukně s hedvábnými halenkami či černé kalhoty a svetřík.

Casual

  • Dressy/Business Casual – „formálnější“ verze casual stylu, pro muže kalhoty, tričko s límečkem nebo sako; pro ženy sukně, kalhoty či džíny v elegantním, tmavém provedení bez vzorů v kombinaci s halenkou či sakem.
  • Casual – v tomto případě je povoleno téměř vše

Pokud nastane situace, že si nejste jistí správným oblečením, není nic jednoduššího než zavolat hostileli a informovat se.

Zdroj: laeste.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.