MBA studium láká čím dál více studentů, co studium obnáší?

stažený soubor (9)

Co láká studenty na studiu MBA? Především kariérní postup, atraktivnější nabídky, vyšší finanční ohodnocení, nové kontakty a především prohloubení znalostí pro efektivnější řízení firmy a lepší orientaci v oboru. To patří, dle zveřejněného průzkumu institutu CEMI,  mezi důvody, proč MBA či LLM studium každoročně čím dál více zájemců. Průzkumu se zúčastnilo  900 respondentů.

Mezi nejčastější studenty patří muži ve věku v rozmezí  31 – 40 let a 41 – 50 let a mají vysokoškolské vzdělání. V průběhu let byly zaznamenány další dvě tendence. První je, že se zvyšuje zájem mladých lidí do 30 let, ale současně se také navyšuje  počet studentů mezi 51 až 60 lety.

Co vše studium MBA představuje, kdy podat přihlášku a co přináší?

Přijímací řízení:

Termín přijímacího řízení si jednotlivá škola stanovuje sama, v zásadě se lze přihlásit v průběhu celého roku. Přijímací zkoušky zahrnují motivační pohovor, někdy i test manažerských dovedností nebo test z angličtiny.

Průběh studia:

Klade velký důraz na praxi. Studenti řeší případové studie firem z celého světa, přednášky a semináře vedou špičkoví zahraniční manažeři. MBA program pomůže prohloubit znalosti manažerské praxe, umožní podívat se na sebe i svou práci trochu jinýma očima a navázat zajímavé kontakty.

Požadavky MBA škol:

Některé MBA školy požadují, aby měl uchazeč alespoň bakalářský titul, jinde stačí maturita. I když se dnes MBA dá studovat i v češtině, stále převažují programy vedené v angličtině (kvůli vyučujícím ze zahraničí). Podmínkou je proto velmi dobrá znalost anglického jazyka.

Cena studia:

MBA programy patří k finančně velmi náročnému studiu. Ceny se pohybují kolem sto tisíc až půl milionu korun. Některým studentům na MBA program přispívají zaměstnavatelé.

Zaměření MBA programů a druhy titulů

BBA management – nižší úroveň manažerského vzdělávání. Program je určen pro lidi s minimální nebo žádnou praxí na vedoucí pozici. Získávají titul BBA (Bachelor of Business Administration).

MBA management – pokročilá úroveň studia, směřující k zisku nejznámějšího titulu MBA (Master of Business Administration). U studenta se předpokládá několikaletá praxe na vedoucí pozici.

Vrcholový management – jedná se o programy Executive MBA, které jsou určené pro lidi s dlouholetou manažerskou praxí. Po absolvování získají titul EMBA.

Právo – program pro vrcholové manažery nebo pro právníky a advokáty, kteří se zabývají obchodním právem. Získávají titul LL.M. (Master of Laws).

Veřejná správa – program určený vedoucím úředníkům státní správy a manažerům neziskových organizací. Výstupem studia je titul MPA (Master of Public Administration).

Přehled škol které nabízejí studium MBA:

http://www.jobs.cz/vysoke-skoly/studium-pri-praci/v/mba/

 

Zdroj: vysokeskoly.cz, jobs.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.